Aquarius Élet-Mű-Hely-Alapítvány

RICHARD J. DAVIDSON és DANIEL GOLEMAN - A meditáció tudománya

RICHARD J. DAVIDSON és DANIEL GOLEMAN - A meditáció tudománya c. könyvét szülinapomra kértem és kaptam meg a családomtól, mivel az utóbbi években itt sertepertél körülöttem a dolog, és végül el is jutottam a napi szintű rendszeres meditációig. Kíváncsi voltam, hol tart ma a tudomány a meditáció számomra kétségtelen jótékony hatásainak kutatásában, és milyen ajánlásokkal él a tudomány a meditációinkra vonatkozóan, melyeket tudományos kutatásokkal alá is tud támasztani.
A könyv viszonylag olvasmányos, de azért meglehetősen szakmai. Ajánlom inspiráció gyanánt mindenkinek, akiben ott motoszkál egy ideje, hogy a meditációt vissza kellene édesgetni a mindennapjainkba, a családjaink mindennapjaiba, és fontos lenne megtanítani a gyermekeinknek is.
Azoknak, akiknek a könyv túl száraz lenne, vagy csak nincs idejük kicsi gyermekeik mellett a végigolvasására, összeszedtem ide pár tudományosan igazolt és elfogadott inspiráló pozitív hatást, illetve a legfontosabb tudományosan bizonyított alapelveket,melyeket a mindennapi rendszeres gyakorlásainkban érdemes lenne figyelembe vennünk. Persze a könyv elolvasása sokkal mélyebb megértést fog adni, úgy hogy ajánlom mindenkinek sok szeretettel :)

És akkor íme a rövid összefoglaló, mind-mind immár nem csak a régi korok keleti és nyugati bölcsei és szentjei által ránk hagyományozott „hiszem-nem hiszem” tudás, hanem a modern kori kétkedők számára is elfogadható tudományos tények dióhéjban:

• A rendszeres meditáció csökkenti a stressz-érzékenységet, ennek megfelelően csökkent a kortizol szint is a gyakorlóknál. Hamarabb lecsengtek a stressz folyamatok, kisebb volt a szorongás a gyakorlott meditálók körében. Ezek a pozitív változások a rendszeres napi szintű gyakorlással idővel jellemvonás szinten is jelentkeztek a mindennapi életben. Nőtt a gyakorlók fájdalomtűrő képessége, érzelmi összeszedettsége, kiegyensúlyozottsága, koncentrációs képessége, figyelmüket is jobban meg tudták tartani stresszhelyzetben is, illetve a stresszhelyzetből való felépülés is gyorsabbá vált. Fontosnak találták a rendszeres napi szintű gyakorlást a tartós hatás érdekében. A pozitív hatások a meditációval eltöltött órák számával egyenes arányban nőttek, azaz a meditáció az agy edzési lehetősége. A több napos elvonulásokat kiemelt fontosságúnak találták a meditációs készségek fejlesztésében. Ugyanakkor a stressz és szorongás csökkentése egy csomó modern kori civilizáció betegség kockázatának csökkentését is jelenti. A rendszeres meditáció a gyulladásos folyamatokat is csökkenti a szervezetben, ugyanakkor növeli a sejtek öregedesi folyamatát lassító telomráz enzim szintjét. Erősödik az immunrendszer, lassul a szívverés és a légzés, valamint az anyagcsere.
• A szülés szempontjából is nagyon fontos tudományos kutatási eredmény, mely szerint a fájdalom az agyban születik. Az érző receptorok által szállított jelzéshez az agyban egy csomó gondolat és érzés kapcsolódik, és ezek összessége adja ki a szubjektív fájdalomérzetet. Ezért nagyon fontos a szülést megelőző meditációs gyakorlat, melyben megtanulható a csupasz fájdalom-jelzés elkülönítése a gondolatoktól és érzésektől.
• A rendszeres együttérzés meditáció (metta) az átlag ember szeretet és együttérzés készségét akár 700-800x-ára is növelheti a megfelelő idegkörök aktivitásának fokozásával/edzésével, és ez a személyiséget is sokkal nyitottabbá/készségesebbé teszi a segítségnyújtásra.
• Nem csak a figyelem és koncentráció fejlődik a rendszeres meditációval, hanem a munkamemória is, és az ún. metatudatosság, a tudatos figyelem és jelenlét képessége.
• A rendszeres meditáció hatására a csapongó elme, a majom-elme, ami folyton asszociációról-asszociációra ugrál: agyal, rágódik, pörög, belső monológokat kreál, aggódik, szorong, hol a múltban, hol a jövőben csatangol, csak épp itt a jelenben nincs – elcsendesedik, és ez a hétköznapok darálójából emeli ki az ember lelkét, nagy benső békét és nyugalmat eredményezve. Az ilyen ember kevéssé sértődékeny, kevésbé szorongó, mert saját magával szemben egyfajta távolságot tart. Csökkennek a vággyal és kötődéssel kapcsolatos területek az is agyban.
• A pszichoterápiában is sikeresen alkalmazzák a meditációt, traumák és depresszió ellen is.
• Felfedeztek a magas szintű jógiknál egy gamma rezgést az agyműködésben, ami az agy minden területén jelen van, még alvás közben is, összerendezi az agy különböző területeit, és elképesztő harmonikus jelenlétet biztosít, erőfeszítés nélkül. Ezek a magas szintű jógik hasonló jellemvonásokat mutatnak, és ez mind a rendszeres, magas óraszámban végzett meditációnak köszönhető. Ilyenek a folyamatos derű és nyugalom állapota, melyből nehezen kibillenthetőek, az életöröm, a humor, a félelem nélküliség, az együttérzés, a folyamatos erőfeszítés nélküli jelenlét és figyelem stb.



Kövess minket a Facebook-on!